Hlavní stránka Volvo a sport

Sport

Mistrovství Evropy cestovních automobilů

První závod Evropského poháru FIA pro cestovní vozy (předchůdce FIA Mistrovství Evropy cestovních automobilů) byl odstartován na německém okruhu Nűrburgring v roce 1962. Jednalo se o několikaletý záměr některých pořadatelů závodů cestovních automobilů na okruzích a do vrchů.  Po osmi letech trvání, tedy od roku 1970, došlo ke dvěma významným změnám. Odpadly závody do vrchu a šampionát byl přejmenován na Mistrovství Evropy cestovních automobilů. V roce 1987 proběhl jediný a neúspěšný pokus o vznik mistrovství světa cestovních automobilů. V roce 1988 se šampionát opět odjel ve své původní podobě. Avšak tento rok byl jeho labutí písní. Od roku následujícího závody cestovních vozů pokračovaly s větším či menším úspěchem jen jako národní šampionáty, aby se od roku 1993 změnily na sérii DTM. Ale to už je jiný příběh!

Celý článek...

Účast vozů Volvo v ME cestovních automobilů 1963 - 1982

Vozy Volvo, které se na první pohled do tohoto typu závodu vůbec nehodily, se okruhových závodů evropského šampionátu řadu let účastnily. Bylo to jednak v rukou jezdců soukromých týmů, ale také jako tovární tým. A výsledky dokazují, že to byla účast více než úspěšná.

Celý článek...

Účast vozů Volvo v ME cestovních automobilů - 1983 - 1984

Rok 1983 plně potvrdil zákulisní informace o intenzívní přípravě vozů Volvo na mistrovství Evropy. Nenápadný švédský okruh u Falkenbergu byl místem pečlivých příprav vozů Volvo. Za jejich volanty měli usednout jezdci Lindström a Reine Wisel.

Celý článek...

Účast vozů Volvo v ME cestovních automobilů - 1985

Ročník 1985 opět tvořily závody v Monze, Vallelunze a Doningtonu, přibyl švédský Anderstorp, následovalo Brno, Ősterreichring, Salzburgring, Nűrburgring, Spa-Francorchamps, Silverstone, francouzské Nogaro, Zolder, portugalský Estoril a španělská Jarama. Ze závodního kolotoče vystoupil tým Jaguar, který svůj úmysl signalizoval již na podzim předchozího roku. Otázka pro sezónu 1985 zněla, která značka jej nahradí.

Celý článek...

Účast vozů Volvo v ME cestovních automobilů - 1986 - 1988

Kalendář šampionátu zahrnoval celkem 14 závodů: Monzu, Donington, Hockenheimring, Anderstorp, Brno, Österreichring, Salzbzurgring, Nürburgring, Spa-Francorchamps, Misano, Silverstone, Nogaro, Zolder a Estoril. V řazení jednotlivých závodů k malé změně, když Misano bylo posunuto před Anderstorp. Místo Salzburgringu, který vypadl z důvodu nedostatku peněz, se nakonec odjel závod v španělské Jaramě, přestože se zde původně se závodem vůbec nepočítalo. Závod byl vložen na konec sezóny mezi Zolder a Estoril.

Celý článek...

Volvo Original Cup

Volvo Original Cup začal psát svou historii před 20 lety ve Švédsku. Hlavní myšlenkou tehdejších pořadatelů bylo použití silného, bezpečného a při tom standartně prodávaného auta pro levnou a zábavnou rallye, dostupnou pro všechny skupiny řidičů.

Celý článek...